Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Yenilikler!

3 posters
YazarMesaj
Britannia Foxworth
Öğrenci/Dayshire Koleji
Britannia Foxworth

Yenilikler! Empty
MesajKonu: Yenilikler!   Yenilikler! Icon_minitimePerş. Eyl. 02, 2010 11:48 am

İyi günler sevgili Ignotusian lar XP, başlıkta ismimi görünce muhtemelen şaşırmışsınızdır, malum Harlequin in yazacakları en fazla iki satır süreceğinden adına benim açıklama yapmamı kararlaştırdık. Esas konuya gelirsek sizinde farkında olduğunuz gibi forumda eğlencenin dozunu düşüren pek çok eksik mevcut. Bu ekskliklerin hepsinin, anında giderilmesi mümkün değil fakat yönetimimiz azar azar da olsa birşeyleri toparlamaya başladı. Şimdi size bazı ufak yenlikleri duyuracağım.

Öncelikle Forumumuza 'Portal' ekleni. Oh, ''çok ta lazımdı' dediğiniz duyar gibiyim Smile. Evet fazla bir işe yaradığını söyleyemeceğim fakat forumu daha afili gösterdiğini kim reddedebilir. Belki bu vesileyle bir kaç anket açarız.

'Konu dışı' forumuna yeni bir kategori geldi ismi 'Serbest RP'. Sanırım ne olduğunu tahmin edemeyen yoktur,yine de anlatayım. 'Serbest RP' bölümü, 'Ignotus' konsepti dışarısında kalan senaryolarınızı oynayabilmeniz/oynatabilmeniz için düşünülmüştür özellikle bunlar ilerlemeli kurgularsa oyundan alacağımız zevki bir düşünün . Dipnot: Coc, World of Darkness, D&D gibi sistemleri kullanmanıza izin var.

Sıra geldi en önemli yeniliğe, karakter sayfalaları nın beta versiyonu gün itibariyle oyuncuların hizmetine sunulmuştur. Profilinize girdiğinizde karşınıza çıkan en son seçeneğe tıklayarak aktif edebileceğiniz bu sayfa şimdilik en temel bilgileriniz için ayrılmış boşluklar ve bir adet 'XP' barından oluşuyor. Aşağıda konu hakkında ki yorumlarınızla beraber, kişi sayfasına eklemesini istediğiniz diğer kısımları da belirtirseniz daha da gelişecektir. Bunu kesin birşey olarak algılamayın fakat Harlequin tatil dönüşü şu zar olayıylada ilgilenmeyi planlıyor, umarım herşey yolunda gider. O aşamadan sonrada sanırım forum senaryosuna bir el atar artık Wink

İyi Eğlenceler
Pierrot
Admin
Pierrot

Yenilikler! Empty
MesajKonu: Geri: Yenilikler!   Yenilikler! Icon_minitimePerş. Eyl. 02, 2010 12:06 pm

Eline sağlık, güzel görünüyorlar. Portal için bir forum butonu ve bir kaç ufak düzenleme lazım sanırım.
Serbest RP'de hoş olmuş, ama Fan Serviceinde açılma gayesi buydu, tabi biraz amacından sapmış sanırım lol
Karakter sayfası da çok güzel ama ben lejant kurmayı tercih ederim, açmıyorum onunda farkındayım. VTM için haftalarca uğraşıp bir halta benzetemediğimiz için o sayfaya alerjim var. Bir de HP'yi falan neye göre belirleyeceğiz? Asker, normal vatandaş ayrımı için bir sistem lazım. Bunun için de bir zarlı sistem denenmeli. Zar olayını da oturtmak başlı başına bir mevzu zaten :O Gerçi VTMdeki gibi illet olur mu bilmiyorum basit bir sistem yeter gerçi. :hmm: Farkındayım sesli düşünüyorum ._.
Neyse Harlequin yapacaksa sorun yok, güvenimiz sonsuz kendisine lol
Britannia Foxworth
Öğrenci/Dayshire Koleji
Britannia Foxworth

Yenilikler! Empty
MesajKonu: Geri: Yenilikler!   Yenilikler! Icon_minitimePerş. Eyl. 02, 2010 12:43 pm

Teşekkürler ^^

Açıkçası Fanservice i ismi yüzünden site içerisinde ki karakterlerin normal şartlar altında yapmak istemeyeceği/yapmaya cesaret edemeyeceği şeylerin-örneğin Romeo nun intikamı ya da Tyler ın Romantik yemeği gibi- resmiyet dışı gerçekleşmesine müsade etmeye yarayan, doujin ayarında bir başlık sanıyordum. Madem öyle Serbest Rp yi kaldırırım ^^

Bende birini tanımak için olaylara verdikleri tepkileri gözlemlemenin daha doğru olduğuna inandığım için lejantları-özelliklede sağı solu resimli abartılı olanlarını -çok sevimsiz buluyorum. (Dikkat kötü demiyorum sadece ben sevimsiz buluyorum diyorum XD tamamen kişisel görüş ^_^y) alanları doldurduğumda estetik açıdan problem yaratmayacağı kişi sayfası daha çok işime geliyor XD.

Sistem de oluşacak tabii ki ama biraz zaman ister, olmasa bile denemekten zarar gelmez diye düşünüyorum beceremezsek kaldırırız.
Pierrot
Admin
Pierrot

Yenilikler! Empty
MesajKonu: Geri: Yenilikler!   Yenilikler! Icon_minitimePerş. Eyl. 02, 2010 1:35 pm

Rica ederim ^^
Bence problem değil. Kaldırılması için söylemedim. Sistem dışı olacaksa zaten gayri resmidir demek istemiştim. Ancak aklında farklı şeyler varsa denemek ilginç olur ^^
Bilemiyorum, bu ara ikisini de pek hazırlamıyorum. Karakter Kartı şeysi iyidir, merak edip açıp bakabiliriz. Demek istediğim hani süslerden ziyade -bu kişiyi ilgilendirir zaten süs illa lejantta olmalıdır diye bir kaide yok- bu tarz bilgiler biraz lejant içerikli. Ben eğer birini yapacaksam bu lejant olurdu zaten demek istiyorum. X3 Ama söyle bir durumda var, karakterin vereceği tepkiyi de bilmek için ya RP ya da lejantına yazacağı görüş, hikaye vesaire içerikler yapabilir.

Şahsen ben sistemden pek haz etmiyorum, hatta bir sistem olmasını gereksiz buluyorum. Oyunun dört, sekiz, on iki köşeli bir zar üstünden dönmesi gerekmiyor bence. Zaten biz power play oyuncusu değiliz bir zara ihtiyaç duyalım. Ama eğer savaş falan çıkacaksa da zardan ziyade kurgunun akıcılığı için gerekli şartları önceden belirleyip ona göre oynatılmasını isterim. Mesela; Ichabod sistemleri ele geçirir ve çok güçlenir, eh dünyayı ele geçirmek saçma olacağından onu kararlaştırıp devirmek yerinde olur. Adam bir zara göre yıkılmamalı, ya da ölmemeli. O zaman kurgunun bir anlamı da kalmıyor, bildiğimiz bir vurdum öldü olayına sarıyor ki bunun derini de çok karmaşık. Mesela atıyorum; Elindeki silahı, karakterin ateşli silah kullanma yeteneğine, zekasına, çevikliğine, kurbana yakın mesafesine, arada engel olup olmamasına, onun pozisyonuna göre hesaplamak gerekir ki bu da oyunumuzu basitleştirir. Ben karakterlerimin kurgu için ölmesinden ya da şu anki durumlarından edilmelerinden rahatsız olmam, zarla öleceğine kurgu için ölsün derim. (:
Britannia Foxworth
Öğrenci/Dayshire Koleji
Britannia Foxworth

Yenilikler! Empty
MesajKonu: Geri: Yenilikler!   Yenilikler! Icon_minitimePerş. Eyl. 02, 2010 2:59 pm

Yok kaldırılması için söylemediğinin farkındayım ben, madem aynı işlev gören başlık var boşu boşuna kalabalık yapmasın ondan şey ettim XD

Yok zaten benim de lejanta ya da lejant kullanmayı sevenlere lafım yok , süslü lejanta veya kullanıcılarına da brşey demiyorum herkesin farklı tarzı farklı zevkleri vardır . Benim tarzım değil, hem karakterimi rp esnasında kağıt üzerinde olduğundan daha iyi ifade ediyorum hemde karakterler geliştikçe yazdıklarımı değiştirmek zorunda kalmıyorum kimiside senin dediğin gibi yazdığına göre hareket etmeyi terih eder bu işin tek bir yolu yok sonuçta :p hangisiyle daha rahat ediyorsan.

Power Play hiç sevmem =) zara sadece o açıdan bakmayalım bence. Aslında başka durumlarda ki işe yararlığı beni çok daha fazla eğlendiriyor örneğin geçen gün CoC sistemine dayalı oyunlar oynadık bir tanesinde senaryo gereği evinde toplandığımız investigator ün komşusunun çevirdiği tuhaf bir işe tanık oluyorduk. İşte adam hakkında biraz bilgi var genelde evde oturup nadiren dışarı çıkıyormuş tam orada bir şans zarı atıldı yüksek gelince komşunun dışarıya çıkış saatlerinin hep aynı gün ve saati bulduğunu farkettik XD. Hoştu bence XD

Pierrot
Admin
Pierrot

Yenilikler! Empty
MesajKonu: Geri: Yenilikler!   Yenilikler! Icon_minitimePerş. Eyl. 02, 2010 3:25 pm

Pekala farketmez benim için lol
Aslında Power Play sadece en basit bir örneği. Ancak CoC sistemiyle diğer sistemlerin tamamen farklı olduğu da bir gerçek. Oradaki araştırmacı adı verilen karakterler sadece sıradan insanlardır ve çabuk harcanabilir, oyunun teması da araştıran öğrenen kişileri kapsar çoğunlukla ve eğer çatışmaya girersen direk ölürsün. Dm, yani Keeper'ın insiyatifine bağlı olduğu için de "evet öğrenebilmem gerek" diye düşünürsün ve zar işine yarar. Ama Ignotus askeri, bilim adamı, sanatçısı vs. bir sürü sınıfı olan karakterler var. Yani ben yan evin giriş çıkışlarını kendi tarzıma göre araştırmak isterim, olayı DMden ziyade ben kontrol etmeyi tercih ederim. Mesela biz Ejderha İninde dedektif olarak oynarken Dm bize 4-5 ip ucu verip araştır dediğinde benim yeteneklerim çerçevesinde olaya başlattı, beni bir zara bağlayıp, zekamı ve hayal gücümü es geçip "hayır sen 10 atamadın bu yüzden öğrenemedin başka şey araştır" demedi. XD Şahsen ben zardan, onun karmaşık hesaplamasından da hiç haz etmiyorum lol
Britannia Foxworth
Öğrenci/Dayshire Koleji
Britannia Foxworth

Yenilikler! Empty
MesajKonu: Geri: Yenilikler!   Yenilikler! Icon_minitimePerş. Eyl. 02, 2010 9:12 pm

CoC sisteminin ne olduğunu çok iy biliyorum ^^ daha önce browser olarak ta daha normal şartlarda da oynamışlığım vardır XD evet normal insanlar oldukları da doğrudur fakat oyunda bilim adamı, sanatçı, asker, öğrenci gibi sınıflar da mevcut. Birde bize de hiç kimse ''hayır sen on atamadın bu yüzden öğrenemedin git başka şey araştır.'' demedi aslında o zarı atan investigator düşük bir değer alsaydı eğer olayı komşunun hareketlerini gözetlerken kendi kenimize farketmemiz gerekecekti, zar tuttuğu için baştan ipucu olarak verdi.

Herneyse zaten muhabbetin konusu bu değil. Esas meseleye gelirsek açıkçası ben bazı durumlarda zarın da, stat ların da gerekliliğini savunuyorum. Kurgu iyi hoş fakat sırf DM öyle istiyor diye de özene bezene hazırladığım karakterin ölüp gitmesine göz yumamam, veya macera grubunda iki oyuncu birbirine girdi diyelim dm nin gözünün beğendiğini kazanan ilan etmesi diğerine haksızlık olur, burada çöp çekmek bile olsa adaletin sağlanmasını sağlamak için birşeyler yapmak gereklidir. Yine de dediğim gibi sistemleri sadece bazı durumlarda savunuyorum, fan falan değilim Harlequin de o işlerle biz oyuncuları memnun etmek için girişecekti zaten, eğer zarın yokluğu büyük bir eksik değilse hiç eklemeyiz eminim sevgili DM miz bir yığın zahmete katlanmak zorunda kalmayacağı için memnun bile olacaktır. Benim açımdan da düzenli bir site olsun, ama HP siteleri gibi de kasıntı olmasın yeter zaten.
Pierrot
Admin
Pierrot

Yenilikler! Empty
MesajKonu: Geri: Yenilikler!   Yenilikler! Icon_minitimeCuma Eyl. 03, 2010 12:05 pm

Ben öğretmek için değil, ignotus ile coc sitemini kıyaslamak için söyledim. Hala da arkasındayım. Bir frpde öğrenci oynatmakla, kendi kurgumda öğrenci oynatmanın arasındaki farkı çok iyi biliyorum. Eğer zar sistemi kurmak istiyorsanız benim için hiç farketmez, vtm gibi bir sistemide oynadım basit bir zar sistemi beni çok yormaz. Ancak ben kurgularımı kurgu ilerlesin, yapabilirsem bir hikayem olsun sanatsal yöümü doyurmak için oynamayı tercih ediyorum. Biri kalkıp beni öldürdü diye bozulmam, baştan kararlaştırılıp olayı devam ettirmek, sonucunu bile bile yazmak beni sıkmaz, ya da üzmez. Ama ben çok iyi bir savaşçı yazdıysam bununda internet tabanlı bir sitede, basit bir zar yüzünden öldürülmesini de hiç istemem. Ben ninjalığı bile zarlı sistemle oynadım, vtmyide pro dmlerle falan oynadık. Eğer zarda şansın yoksa, paladin bile oynatsan hiçbir işe yaramazsın. Bu yüzden, devamlı iki atıp oyunda eksilere düşen karizma puanını toplayacak diye kıpkırmızı kesilen arkadaşları gördükten sonra oturupta tavla misali hadi kemik muhabbetiyle eğlenmem. -COC ile kıyaslamıyorum dikkat ederseniz- Ha DM gözüne beni kestirdi yendim diye bir muhabbette olamaz, illa yenmek veya yenilmekse mevzu dediğim gibi, benim için yenilmek yenmekten daha eğlencelidir, bir zar ile öleceğine kurgu için ölsün canıma minnet lolz
Britannia Foxworth
Öğrenci/Dayshire Koleji
Britannia Foxworth

Yenilikler! Empty
MesajKonu: Geri: Yenilikler!   Yenilikler! Icon_minitimeCuma Eyl. 03, 2010 2:58 pm

Ya zaten biz de burada kalkıp illede zar olsun diye birşey söylemiyoruz olsun ya da olmasın bizim açımızdan farketmez, fanı değiliz derdimiz sadece derli toplu ama yok zart ın ünlüsü zurt un avatarının şıklığı rüküşlüğü, osmanın rp puanı gibi absürt kasıntılıkları da olmayan bir rp sitesine sahip olmak, kullanıcıarı memnun etmek, Ignotus u RP yapılabilir bir hale getirmek. Zarlar büyük bir eksiklik değilse açıkçası işime bile gelir çünkü daha baştan ben nasıl kuracağım bu sistemi diye düşünüp duruyordum canıma minnet yani.
Pierrot
Admin
Pierrot

Yenilikler! Empty
MesajKonu: Geri: Yenilikler!   Yenilikler! Icon_minitimeCuma Eyl. 03, 2010 3:10 pm

Bu yüzden anlatmak istiyorum ya zaten, bir işe yaramıyor.
Britannia Foxworth
Öğrenci/Dayshire Koleji
Britannia Foxworth

Yenilikler! Empty
MesajKonu: Geri: Yenilikler!   Yenilikler! Icon_minitimeCuma Eyl. 03, 2010 7:25 pm

Ben de bunu söylemek için tantana koparmak gerekmediğini anlatmaya çalışıyorum, hoşuma gitmedi demek yeterliydi.
Pierrot
Admin
Pierrot

Yenilikler! Empty
MesajKonu: Geri: Yenilikler!   Yenilikler! Icon_minitimeCuma Eyl. 03, 2010 7:39 pm

"Bir de HP'yi falan neye göre belirleyeceğiz? Asker, normal vatandaş ayrımı için bir sistem lazım. Bunun için de bir zarlı sistem denenmeli. Zar olayını da oturtmak başlı başına bir mevzu zaten :O Gerçi VTMdeki gibi illet olur mu bilmiyorum basit bir sistem yeter gerçi. :hmm: Farkındayım sesli düşünüyorum ._.
Neyse Harlequin yapacaksa sorun yok, güvenimiz sonsuz kendisine lol"

Eğer tantana koparttığımı düşünüyorsan yapabileceğim bir şey yok. Aldığın herhangi bir kararı falanda eleştirmedim ki? Evet, hoşlanmıyorum da dedim ama aldığın karardan değil masa üstü tarzda role play yapmaktan hoşlanmıyorum dedim dikkat ettiysen -evet açıklama ihtiyacı duyuyorum ben bunu beğenmedim istemiyorum diyecek halim yok-. Zara da itiraz etmedim, vtmde ben de kullanmaya kalkıyorum ama ignotus için sistemiydi, osuydu busuydu lazım neye göre yapacağız bence düz oyunculuk daha iyi dedim. Bu foruma artık bir tefasir lazım, iki çift lafı ciddi ciddi konuşsak herkese bir şey oluyor. Gününüz iyi geçmiyorsa veya insanların fikirlerini dinlemekten rahatsız oluyorsanız belirtin bende süper olmuş deyip geçebilirim. ^^;
Tyler Danielle Rochester
Öğrenci/Dayshire Koleji
Tyler Danielle Rochester

Yenilikler! Empty
MesajKonu: Geri: Yenilikler!   Yenilikler! Icon_minitimeCuma Eyl. 03, 2010 8:14 pm

Kimseye birşey olduğu yok, başkasını bilemem ama kendi adıma günlerim de bu aralar gayet güzel geçiyor ayın yedisine kadar da öyle kalacak gibi, fikir dinleme konusundaysa hiç bir sıkıntım olduğunu zannetmiyorum zaten bu başlığın altına herkesin kendi fikrini yazmasını isteyen bizzat benim öyle değil mi? Peki ben herhangi bir mesajımda ''Bana ne bana ne illede zar olacak,stat olacak zart zurt'' dedim mi? Hayır. Açıkçası ilk yazdığında olumsuz bir görüşten ziyade altından kalkamayabileceğim iması algılamıştım (annaşılması için üzerine basarak söylüyorum sonra olay çıkabiliyor öyle ima edildi demiyorum ben öyle anladım diyorum demekki yanlış anlamışım) denemekten zarar gelmeyeceğini söylememin sebebi de tamamen budur. Hoşlanmadığını öğrendikten sonra zaten fikri geri çektim, demekki neymiş eleştirilerle de bir problemim yokmuş değil mi?^^ Neden bu kadar alakasız br tehşis kondu anlamadım.
Pierrot
Admin
Pierrot

Yenilikler! Empty
MesajKonu: Geri: Yenilikler!   Yenilikler! Icon_minitimeCuma Eyl. 03, 2010 8:35 pm

O zaman niçin tanatana koparttın diyorsun? Eğer ben "Saçmalama ya ne zarı sen burayı masa üstündeki gibi mi sandın?!! Kesinlikle istemiyorum! Zardan da nefret ederim! Bana sormadan nasıl böyle bir başlık açar, böyle şeyler eklersin?!" demiş olsaydım evet bu bir tantana olurdu öyle değil mi, o zaman eleştiri kaldıramıyorsun gibi bir şey de demez yoluma bakardım? Gayet sakin bir şekilde hatta gayet de neşeliydim; sadece sistem kurmak gerektiğini ifade ettim ki Harlequin yapacaksa bence sorun yok güvenimiz tam dedim, ama nasıl kuracağını karar kara düşünen de sen değil miydin zaten?. ^^U Asıl niyetimi öğrendiğine göre sorun yok bence. Ama eğer dikkat edersen benim her mesajımda "Ben zardan hoşlanmıyorum, sistemden hoşlanmıyorum, karakterin ölmesi için zar yerine alınmış esaslı bir kurgu kararını tercih ederim, zarlı oyunlarda başıma şu şu geldi, hesaplamalarından hoşlanmıyorum, vesaire..." dememe karşın nedense hoşlanmadığımı -ki kurulsa da kurulmasa da oynarım- anladığını da şu dakika öğreniyorum. İki üst mesaja bakarsan bana "hoşlanmıyorum demen yeterli" dedin. Demek ki demişim evvelden...
Tyler Danielle Rochester
Öğrenci/Dayshire Koleji
Tyler Danielle Rochester

Yenilikler! Empty
MesajKonu: Geri: Yenilikler!   Yenilikler! Icon_minitimeCuma Eyl. 03, 2010 9:20 pm

Britannia Foxworth demiş ki:
Herneyse zaten muhabbetin konusu bu değil. Esas meseleye gelirsek açıkçası ben bazı durumlarda zarın da, stat ların da gerekliliğini savunuyorum. Kurgu iyi hoş fakat sırf DM öyle istiyor diye de özene bezene hazırladığım karakterin ölüp gitmesine göz yumamam, veya macera grubunda iki oyuncu birbirine girdi diyelim dm nin gözünün beğendiğini kazanan ilan etmesi diğerine haksızlık olur, burada çöp çekmek bile olsa adaletin sağlanmasını sağlamak için birşeyler yapmak gereklidir. Yine de dediğim gibi sistemleri sadece bazı durumlarda savunuyorum, fan falan değilim Harlequin de o işlerle biz oyuncuları memnun etmek için girişecekti zaten, eğer zarın yokluğu büyük bir eksik değilse hiç eklemeyiz eminim sevgili DM miz bir yığın zahmete katlanmak zorunda kalmayacağı için memnun bile olacaktır. Benim açımdan da düzenli bir site olsun, ama HP siteleri gibi de kasıntı olmasın yeter zaten.

Alıntıladığım mesajdan, sistemlerden zarlardan falan filan hoşlanmadığını gayette anladığım ve seni memnun etmediğine göre forum rp si kıvamında devam etmekte kendi açımdan bir sakınca görmediğim fikri çıkarılabilir bence. Bunu anladığını zannettiğim için sen 'peki o halde anlaştık, zar olayına hiç kalkışmayalım' demek yerine halen kendini ifade etmeye çalışınca haklı olarak tantana kopardığını düşündüm. Onun dışında kara kara düşünmekten ziyade evet sistem hazırlamanın gayette güç olacağının farkındaydım ama üşendiğimi de söyleyemem dediğim gibi eğer gerekli olsaydı zor mor elimden geleni de yapardım kendime güven problemim yoktu açıkçası =)
Pierrot
Admin
Pierrot

Yenilikler! Empty
MesajKonu: Geri: Yenilikler!   Yenilikler! Icon_minitimeCuma Eyl. 03, 2010 9:37 pm

Benim altına attığım mesajı dikkatle okursan eğer, senin alıntılamayı es geçtiğin yere yazılmış bir cevaptı. Ayrıca Dm gözünün beğendiğini kazanmış ilan etmesin dedin alıntıladığın yerde, evet onun içinde bir şey yazmışım. Onun haricinde ben yapılıp yapılmaması hakkında fikir de beyan etmedim sen eğer "Esas meseleye gelirsek açıkçası ben bazı durumlarda zarın da, stat ların da gerekliliğini savunuyorum. Kurgu iyi hoş fakat sırf DM öyle istiyor diye de özene bezene hazırladığım karakterin ölüp gitmesine göz yumamam, veya macera grubunda iki oyuncu birbirine girdi diyelim dm nin gözünün beğendiğini kazanan ilan etmesi diğerine haksızlık olur, burada çöp çekmek bile olsa adaletin sağlanmasını sağlamak için birşeyler yapmak gereklidir." böyle bir şey söylemeseydin, ben de fikrimin anlaşılmadığını düşünüp sistemin daha zor olduğundan bahsetmezdim. Eğer o mesajı sen yazmış olsaydın ben fikir falan beyan etmeye gerek duymazdım.

Yenilikler!
1 sayfadaki 1 sayfası